Krynica - Zdrój: atrakcje okolicy - Piwniczna w Dolinie Popradu

Piwniczna Zdrój, czyli małe miasteczko położone w malowniczej Dolinie Popradu, oddalone od Krynicy – Zdroju o około 40 kilometrów. Co warto zobaczyć w Piwnicznej? Oto największe atrakcje tego miasta.

Piwniczna zdrój - rynek z ratuszem

Czworoboczny rynek z odchodzącymi z jego boków ulicami prezentuje prawie niezmieniony układ urbanistyczny miasta od czasów jego lokacji, czyli roku 1348. Znajduje się na nim ratusz, który powstał w XIX wieku i pełnił rolę wartowni. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Przed ratuszem znajduje się pomnik upamiętniający mieszkańców, którzy polegli podczas II wojny światowej. W samym centrum rynku znajduje się zabytkowa studnia, niegdyś zaopatrywała mieszczan w wodę, później pełniła funkcję przeciwpożarowego zbiornika. Spłonęła w czasie wielkiego pożaru w XIX wieku i została później zrekonstruowana w 1913 roku. Obecnie znajduje się na niej odnowiony konny wóz strażacki.

Park Zdrojowy

Powstał w myśl rozwoju uzdrowiskowego charakteru miasta. Jego urokliwe alejki pozwalają na uzyskanie stanu spokojnego wyciszenia i relaksu, a dodatkowej magii tego miejsca dodaje szum płynącego w pobliżu Popradu. W Parku Zdrojowym zlokalizowana jest również Pijalnia Artystyczna oraz amfiteatr. Pijalnia Artystyczna to miejsce, w którym organizowane są przeróżne wystawy, przedstawienia, koncerty czy inne wydarzenia kulturalne, a w amfiteatrze odbywają się koncerty plenerowe. Natomiast dla najmłodszych powstał w parku plac zabaw.

Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej

Niewielka instytucja, która swoją siedzibę ma w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury imienia Danuty Szaflarskiej. Gromadzi zbiory, które dotyczą historii Piwniczej i jej kultury. Można tam zobaczyć eksponaty takie jak: stroje, dawny sprzęt narciarski, instrumenty muzyczne, sprzęty domowe i gospodarcze, narzędzia rolnicze, pamiątki pochodzące z czasów powstania styczniowego, I i II wojny światowej, reprodukcje archiwalnych dokumentów. W swoich zasobach posiada także przedmioty związane z ludową kulturą górali zamieszkujących okolice Piwnicznej.

Piwniczna zdrój atrakcje turystyczne które warto odkryć

Kicarz – szczyt z widokiem na Poprad i panoramę Piwnicznej Zdroju

Szczyt w Beskidzie Sądeckim o wysokości 703 m.n.p.m. Znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Na jego szczycie został umieszczona wieża przekaźnikowa. A ze szczytu można podziwiać Poprad oraz panoramę Piwnicznej Zdroju.

Wodospad Czercz

Nieduży, ale czarujący wodospad na potoku Czercz, który stanowi lewy dopływ Popradu. Znajduje się na osiedlu willowym. Na długości jego koryta został poprowadzony chodnik, który oddzielony jest od szosy pasmem zadrzewień, co sprawiło, że stał się bulwarem spacerowym. Całość wodospadu ma wysokość około 4 metrów, a został on zbudowany z kamiennych bloków.

Spływ Łodziami Doliną Popradu

Jedna z największych atrakcji w Piwnicznej Zdroju to Spływ Łodziami Doliną Popradu, który jest organizowany od 2000 roku. Łódź jest prowadzona przez dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. Podczas spływu można podziwiać pięknie beskidzkie krajobrazy oraz doznać niezapomnianych wrażeń.

Hala Widowiskowo – Sportowa

Na terenie Piwnicznej Zdroju znajduje się również Hala Widowiskowo – Sportowa, która umożliwia odpłatny wynajem hali, skorzystanie ze ścianki wspinaczkowej czy zamówienie zajęć fitness z instruktorem.

Będąc w Piwnicznej możemy również zdecydować się na spacer szlakami turystycznymi.

Piwniczna Zdrój - szlaki turystyczne

Na terenie Piwnicznej są cztery szlaki turystyczne: czerwony, zielony, żółty i niebieski.

  • Szlak czerwony: Przełęcz Gromadzka – Dolina Białej Wody – Jaworki (czas przejścia ok. 7 godzin)
  • Szlak zielony: Eliaszówka – Przełęcz Gromadzka (czas przejścia – ok. 3 godziny)
  • Szlak żółty: na Niemcową (czas przejścia – ok. 2 godziny)
  • Szlak niebieski: Bucznik – Łomnica Zdrój – Schronisko na Hali Łabowskiej (czas przejścia – ok. 4 godziny)

Atrakcja w pobliżu Piwnicznej - zamek w Rytrze

Rytro oddalone jest zaledwie o 8 kilometrów od Piwnicznej Zdroju. Zamek w Rytrze pochodzi z czasów średniowiecznych, prawdopodobnie powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Do dzisiaj zachowała się wieża i resztki murów. Dzięki pracom renowatorskim odtworzono budowlę, a z góry rozpościera się piękny widok na Dolinę Popradu.

 

Zobacz ostatnie artykuły

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

Krynica-Zdrój, nazywana też często Krynicą Górską, zaliczana jest powszechnie do najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Położone we wschodniej części Beskidu Sądeckiego miasto wzorowane na architekturze uzdrowisk alpejskich, zachwyca różnorodnością oraz wspaniałymi widokami.

Zobacz więcej

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica, kiedyś największe i najpiękniejsze polskie zdrojowisko wciąż się rozwija. Zdroje krynickie swoim rozgłosem i leczniczym właściwościom zapewniły dawnej Krynicy zaszczytny przydomek „Perły Wód”.

 

Zobacz więcej

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Planujesz aktywne ferie w Krynicy-Zdroju? Krynica-Zdrój jest jednym z największych ośrodków turystyki górskiej i narciarstwa. Sprawdź dostępne stoki narciarskie w Krynicy! Zobacz gdzie warto poszusować w tym roku.

Zobacz więcej