O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

Krynica-Zdrój, nazywana też często Krynicą Górską, zaliczana jest powszechnie do najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Położone we wschodniej części Beskidu Sądeckiego miasto wzorowane na architekturze uzdrowisk alpejskich, zachwyca różnorodnością oraz wspaniałymi widokami.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Krynica to także cenione uzdrowisko z bogatą tradycją, które odwiedzane jest przez tysiące kuracjuszy. Lecznicze wykorzystanie elementów środowiska Krynicy rozpoczęło się pomiędzy XVIII a XIX wiekiem.  Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach krynickich źródeł znajdują się w dziele księdza Rzączyńskiego wydanym w pierwszej poł. XVIII w.

Osobą mającą największy wpływ na powstanie uzdrowiska jest Józef Dietl, nazywany potocznie Ojcem lecznictwa w Krynicy, który to hołdował przekonaniu, że dzięki rozbudowie infrastruktury i rozszerzenie oferty zabiegowej, rejon mogłyby efektywnie konkurować z innymi popularnymi w tamtym czasie europejskimi ośrodkami wodolecznictwa. Do ówczesnej Krynicy zjeżdżały polskie elity, a samo miasto było uznawane za modne uzdrowisko. Z grona odwiedzających można wymienić tutaj m.in. Józefa Piłsudskiego, Jana Matejko, Henryka Sienkiewicza, Helenę Modrzejewską, Władysława Reymonta, Juliana Tuwima czy mającego duży wpływ na popularyzację miejscowości Jana Kiepurę.

Swoją willę miał tutaj właśnie śpiewak Jan Kiepura, a festiwal imienia artysty jest organizowany do dzisiaj. Również współcześnie miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów – zarówno latem, jak też zimą.

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska 0

Zobacz ostatnie artykuły

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica, kiedyś największe i najpiękniejsze polskie zdrojowisko wciąż się rozwija. Zdroje krynickie swoim rozgłosem i leczniczym właściwościom zapewniły dawnej Krynicy zaszczytny przydomek „Perły Wód”.

 

Zobacz więcej

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Planujesz aktywne ferie w Krynicy-Zdroju? Krynica-Zdrój jest jednym z największych ośrodków turystyki górskiej i narciarstwa. Sprawdź dostępne stoki narciarskie w Krynicy! Zobacz gdzie warto poszusować w tym roku.

Zobacz więcej

Krynica - Zdrój: atrakcje okolicy - Piwniczna w Dolinie Popradu

Krynica - Zdrój: atrakcje okolicy - Piwniczna w Dolinie Popradu

Piwniczna Zdrój, czyli małe miasteczko położone w malowniczej Dolinie Popradu, oddalone od Krynicy – Zdroju o około 40 kilometrów. Co warto zobaczyć w Piwnicznej? Oto największe atrakcje tego miasta.

Zobacz więcej