Krynica Zdrój: szlaki turystyczne piesze i rowerowe

Tym, którzy planują aktywny wypoczynek w mieście, Krynica – Zdrój oferuje szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Jak wiadomo szlaki turystyczne wyznaczane są po to, żeby pomóc turystom zwiedzić najciekawsze miejsca i atrakcje w regionie.

Historia szlaków turystycznych sięga tutaj roku 1913, kiedy to działacze Oddziału PTT Beskid wytyczyli pierwsze z nich, zapoczątkowując w ten sposób turystyczne zagospodarowanie terenu.

W Polsce szlaki turystyczne są oznaczane kolorami. Co ciekawe, kolor, którym oznakowany jest szlak turystyczny nie ma związku z jego stopniem trudności. Wyróżnia się pięć kolorów za pomocą których znakowane są szlaki turystyczne: czerwony, niebieski, żółty, zielony i czarny.

Szlaki turystyczne piesze Krynica – Zdrój według kolorów

Szlak czerwony – szlak główny, poprowadzony przez najciekawsze miejsca w Krynicy – Zdroju. Rozpoczyna się obok Pijalni Głównej, a następnie biegnie ulicą Nowotarskiego i Kraszewskiego. Następnie skręca w ulicę Halną, na której znajduje się siedziba GOPR Krynica – Zdrój. Tam prowadzi na stoki Góry Holica i zbiega w okolice hotelu Czarny Potok. Przejście tego odcinka zajmuje około 1 godziny. Za hotelem Czarny Potok szlak turystyczny zmienia bieg na zachodni i prowadzi leśną drogą do pomnika Diabelski Kamień. Od kamienia jest już bardzo blisko na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Szlak czerwony z Jaworzyny Krynickiej prowadzi cały czas lasem do szczytu Runka. Czas przejścia tego etapu to około 1h. Utrzymując kierunek północno – zachodni z Runka dotrzemy do polany Jawor, a stamtąd w około 15 minut zajdziemy na Halę Łabowską. Hala Łabowska jest węzłem szlaków, czerwonym możemy dotrzeć do Rytra, niebieskim do Łabowej, a żółtym do Łomnicy Zdrój.

Szlak niebieski – oznacza trasy dalekobieżne. Zaczyna się w okolicy Deptaka i prowadzi ulicą Pocztową i Kościuszki, między ogródki działkowe. Następnie biegnie w kierunku północno – zachodnim i dociera do Przełęczy Krzyżowej. Ta trasa zajmuje około 45 minut. Dalej biegnie do Runku, skąd można dojść do Bacówki nad Wierchomlą w czasie około 1, 5h i zejść drogą do Szczawnika.

Szlak żółty – trasy krótkie. Rozpoczyna się od ulicy Ebersa i prowadzi na Górę Parkową. Następnie biegnie od ulicy Pułaskiego, gdzie zmienia kierunek i prowadzi na Huzary. Potem zmienia kierunek na północno – zachodni  i prowadzi do drogi Krynica – Zdrój  - Krzyżówka w Kopciowej. Z Kopciowej szlak prowadzi ścieżką przez las, a następnie na szczyt Jaworzynki. Potem po zmianie kierunku na południowo – wschodni docieramy na Przełęcz Krzyżową, skąd możemy dojść na Górę Krzyżową i z powrotem dotrzeć do Krynicy – Zdroju.

Szlak zielony – doprowadza do charakterystycznych miejsc. Rozpoczyna się od ulicy Dąbrowskiego, tuż za restauracją Hawana. Prowadzi do końca ulicy Zielonej i po wejściu w las docieramy do Przełęczy Krzyżowej. Potem kierując się na zachód do Doliny Czarnego Potoku dojdziemy do stacji gondolowej prowadzącej na Jaworzynę Krynicką. Dalej możemy dojść na szczyt Jaworzyny Krynickiej, a kierując się na południe dojdziemy leśną ścieżką do cerkwi we wsi Złockie.

Szlak czarny – krótki szlak dojściowy. Ma początek przy Kopcu Pułaskiego, skąd lasem prowadzi na Huzary, potem zmienia kierunek na południowo – wschodzi i biegnie do Tylicza. Przejście całej trasy to około 1,5h.

Szlaki turystyczne rowerowe

Wszystkie szlaki turystyczne rowerowe Krynica – Zdrój mają swój początek na Deptaku, skąd prowadzą w różne miejsca.

Deptak – Czarny Potok Gondola, następnie drogą leśną na Jaworzynę Krynicką, potem szlakiem czerwonym na Runek, niebieskim na Bacówkę nad Wierchomlą, potem do Szczawnika i przez Muszynę i Jastrzębik do Krynicy – Zdroju. Długość trasy – 37km, czas – około 3h.

Deptak – Krynica Dolna, następnie lasem do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, potem na Górę Parkową i Deptak. Długość trasy – 12km, czas – około 1h.

Deptak – Stara Droga, następnie Kopciowa, potem szlakiem żółtym na Jaworzynę, Przełęcz Krzyżową, Krzyżową i Deptak. Długość trasy – 12km, czas – około 1,5h.

Deptak – Słotwiny, potem szlakiem niebieskim na Runek, stamtąd szlakiem czerwonym na Halę Łabowską i do Rytra. Długość trasy – 27km, czas – około 3h.

Deptak – Hala Łabowska, następnie szlakiem niebieskim do Łabowca i Łabowej, a potem drogą krajową do Krynicy – Zdroju. Długość trasy – 41km, czas – około 4h.

Zobacz ostatnie artykuły

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

Krynica-Zdrój, nazywana też często Krynicą Górską, zaliczana jest powszechnie do najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Położone we wschodniej części Beskidu Sądeckiego miasto wzorowane na architekturze uzdrowisk alpejskich, zachwyca różnorodnością oraz wspaniałymi widokami.

Zobacz więcej

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica, kiedyś największe i najpiękniejsze polskie zdrojowisko wciąż się rozwija. Zdroje krynickie swoim rozgłosem i leczniczym właściwościom zapewniły dawnej Krynicy zaszczytny przydomek „Perły Wód”.

 

Zobacz więcej

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Planujesz aktywne ferie w Krynicy-Zdroju? Krynica-Zdrój jest jednym z największych ośrodków turystyki górskiej i narciarstwa. Sprawdź dostępne stoki narciarskie w Krynicy! Zobacz gdzie warto poszusować w tym roku.

Zobacz więcej