Krynica Zdrój, co warto zobaczyć w perle polskich uzdrowisk

Krynica – Zdrój co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Jest doskonałym miejscem dla miłośników narciarstwa, stanowi idealne miejsce odpoczynku dla kuracjuszy, oferuje wiele miejsc wartych odnotowania dla każdego. Z pewnością wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli spośród licznych atrakcji turystycznych znajdą coś dla siebie.

Co warto zobaczyć - Krynica Zdrój, atrakcje turystyczne

Jaworzyna Krynicka – jest najwyższym szczytem we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, wznosi się na wysokość 1114 m.n.p.m. Możemy na niego dotrzeć wędrując licznymi ścieżkami oraz szlakami turystycznymi albo wyjechać kolejką gondolową. Pierwszy jej odcinek oddano do użytku w 1997 roku i od tamtej pory stale się rozwija, zostając niezmiennie najdłuższą tego typu w Polsce. Czerwone, sześcioosobowe wagoniki przemierzają drogę 2 211 metrów w około 7 minut. Wycieczka na Jaworzynę stanowi idealną okazję do podziwiania widoków Beskidu Sądeckiego, a po drodze możemy natrafić na wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, o którym krążą legendy – Diabelski Kamień.

Góra Parkowa – kolejny szczyt w Krynicy – Zdroju, znajdujący się w samym jej sercu. Wznosi się na wysokość 741 m.n.p.m. Na szczyt możemy dotrzeć spacerując niezwykle pięknym Parkiem Zdrojowym lub wyjechać najstarszą w Polsce, wybudowaną w 1937 roku koleją linowo – terenową, która pokonuje trasę o długości 642 metrów. Góra Parkowa skrywa wiele ciekawych pozycji wartych uwagi. Odkrywając ją, możemy zobaczyć stawy z łabędziami i kaczkami czy drewniane altanki. Pobyt na szczycie to również atrakcja dla dzieci, ale i dorosłych za sprawą zjeżdżalni, a zimą pięknego parku świateł.

Krynica Zdrój, co warto zobaczyć w perle polskich uzdrowisk 0

Deptak – obowiązkowa pozycja na liście miejsc do zobaczenia w Krynicy – Zdroju. Stanowi centrum Krynicy i oferuje wiele wyjątkowych lokacji oraz zabytków. Zaczynając spacer od strony południowej napotkamy na Stare Łazienki Mineralne zbudowane w latach 1863-1864. W chwili powstania były jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Europie, a do dzisiaj stanowią jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budowli Krynicy. Kolejnym miejscem, tuż przy Łazienkach jest Pijalnia Główna. Nowoczesna, monumentalna, całkiem przeszklona budowla, która stanowi idealne miejsce do odpoczynku i skosztowania wód mineralnych oraz podziwiania pięknych palm, daktylowców, różnych krzewów i ozdobnych roślin. Tuż obok Pijalni znajduje się Muszla Koncertowa, czyli miejsce występów orkiestry zdrojowej, a naprzeciwko jest Stary Dom Zdrojowy, który został wybudowany w 1889 roku w stylu neorenesansowym. Obecnie mieści się w nim sanatorium, restauracja i Sala Balowa, w której odbywają się koncerty, bale i bankiety. Natomiast w północnym skrzydle Starego Domu Zdrojowego znajduje się pijalnia wody mineralnej Mieczysław. Po drugiej stronie mieści się Nowy Dom Zdrojowy, który został wybudowany w 1939 roku. Na jego piętrze znajduje się sanatorium, a na parterze część handlowa. Idąc dalej zobaczymy Kościół Przemienienia Pańskiego. To najstarszy krynicki kościółek zwany parkowym, gdyż znajduje się w parku w okolicy wejścia na Bulwary Dietla. W dalszej kolejności ujrzymy również Pijalnię Jana. Na Deptaku znajdują się również piękne fontanny, które z pewnością stanowią atrakcje Krynicy Zdroju oraz kilka pomników m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Józefa Dietla czy Nikifora Krynickiego. Równolegle do Deptaku wzdłuż potoku Kryniczanka rozciągają się Bulwary Dietla. Wzdłuż nich mieszczą się najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty.

Wieża widokowa – turystyczna wieża widokowa w Krynicy – Zdroju znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Stanowi ona pierwszą w Polsce wieżę widokową w koronach drzew. Jej drewniana konstrukcja wznosi się na wysokość prawie 50 metrów. Z racji tego, że ścieżka prowadząca do wieży widokowej znajduje się w koronach drzew, gwarantuje to piękne widoki i niezapomniane wrażenia.

Muzeum Zabawek – niezapomniane miejsce przenoszące w świat fantazji, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można tam zobaczyć największą w Polsce wystawę zabawek z całej Europy. Znajdziemy tam okazy sięgające od czasów starożytnych po lata 80-te XX wieku.

Park Linowy – miejsce aktywnego wypoczynku u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Na jego terenie znajduje się 9 tras linowych, które zapewnią bezpieczną rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

Aby zdążyć zobaczyć wszystkie atrakcje w Krynicy - Zdroju zorganizuj kilkudniowy lub co najmniej weekendowy pobyt. Już dziś sprawdź dostępność pokoi.

Zobacz ostatnie artykuły

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

O Krynicy-Zdroju, Krynica Górska

Krynica-Zdrój, nazywana też często Krynicą Górską, zaliczana jest powszechnie do najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Położone we wschodniej części Beskidu Sądeckiego miasto wzorowane na architekturze uzdrowisk alpejskich, zachwyca różnorodnością oraz wspaniałymi widokami.

Zobacz więcej

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica-Zdrój - historia Perły Polskich Uzdrowisk

Krynica, kiedyś największe i najpiękniejsze polskie zdrojowisko wciąż się rozwija. Zdroje krynickie swoim rozgłosem i leczniczym właściwościom zapewniły dawnej Krynicy zaszczytny przydomek „Perły Wód”.

 

Zobacz więcej

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Krynica zdrój wyciągi, stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju

Planujesz aktywne ferie w Krynicy-Zdroju? Krynica-Zdrój jest jednym z największych ośrodków turystyki górskiej i narciarstwa. Sprawdź dostępne stoki narciarskie w Krynicy! Zobacz gdzie warto poszusować w tym roku.

Zobacz więcej